اینستاگرام عروسی باما تلگرام عروسی باما اینستاگرام عروسی باما تلگرام عروسی باما
تاریخ انتشار:
نویسنده: نسرین سمندری

آیا واقعا این پنج مورد بر تعیین جنسیت کودک نقش دارند؟

رژیم غذایی و جنسیت کودک

دختر یا پسر؟ این اولین فکری است که در ذهن خانم‎های باردار و همچنین همسر، دوستان، خانواده و نزدیکانش نقش می‌بندد.


اما جدا از تکنیک‎های پزشکی حساب شده، می‎توان با موارد دیگر نیز شانس دختر یا پسر شدن جنسیت نوزاد را افزایش داد.


در اینجا به چند مورد جالب اشاره می‌کنیم که در باور عموم و حتی از نظر پزشکی تعیین جنسیت کودک را تحت تاثیر قرار دهد. فیونا متیوز، مدیر برنامه‎های علوم زیستی می‎گوید: استفاده از این استراتژی‎ها شانس تعیین جنسیت کودک را تا حدودی بالا می‎برد اما نباید تنها به این روش‎ها اطمینان کنید و روی آن به طور 100 درصد برنامه ریزی کنید. فراموش نکنید مواردی که در زیر ذکر می‎شود تنها شانس دختر یا پسر شدن را افزایش می‌دهد اما به میزان کم.


لقاح آزمایشگاهی


طبق تحقیقاتی که در سال 2010 در دانشگاه نیو سات ولز در استرالیا صورت گرفت بچه‎هایی که از طریق تکنیک‎های آزمایشگاهی و به صورت لقاح مصنوعی به وجود می‎آیند شانس تعیین جنسیت آن‎ها بسته به روش و تکنیکی که استفاده می‎شود تا حدودی وجود دارد. محققان دریافتند که وقتی لقاح مصنوعی برای زوج‎ها از طریق تزریق اسپرم سیتوپلاسمی‎ صورت می‌گیرد (تزریق اسپرم به صورت مستقیم به تخمک) و پس از دو یا سه روز جنین حاصل از لقاح به رحم در محل شکاف انتقال می‌یابد، شانس پسر شدن نوزاد تا 49 درصد کاهش می‌یابد.(این مربوط به زمانی است که اسپرم به طور مستقیم در تخمک تزریق می‌شود).


رژیم غذایی مادر


طبق مطالعاتی که در مجله مقالات انجمن‎های سلطنتی منتشر شد، زنانی که در زمان بارداری به طور کلی کالری بیشتری مصرف می‌کنند و کسانی که در وعده صبحانه غلات مصرف می‎کنند و رژیم غذایی غنی از پتاسیم دارند شانس پسردار شدنشان بیشتر است. همچنین محققان آمریکایی در همان مجله مقاله‎ای منتشر کردند که می‎گویند تغذیه سالم برای مادر از هر چیز دیگری مهم‎تر است و نباید کسی که فرزند پسر می‎خواهد با این فرض که اگر کالری بیشتری مصرف کند پسردار خواهد شد خود را به خطر بیاندازد و دچار اضافه وزن شود. یا کسانی که می‎خواهند دختردار شوند کالری کمتری استفاده کنند و سلامت خود را به خطر بیندازند، چرا که سلامت مادر و جنین از هر چیز دیگری مهم‎تر است.


تعیین جنسیت کودک


سابقه خانوادگی و ارثی


مردم اغلب سعی می‌کنند جنسیت کودک را بر اساس تعداد دختران و پسرانی که در خانواده است یا از روی تعداد برادر و خواهری که پدر و مادر نوزاد دارند حدس بزنند. هنگامی‎که یک زوج بریتانیایی اولین دخترشان را بعد از اینکه مردان خانواده در چهار نسل و پس از حدود 100 سال تنها صاحب فرزند پسر می‌شدند، تمام پیش بینی‎ها را در این زمینه به طور شگفت انگیزی رد کرد.


اما آیا تعیین جنسیت کودک واقعا ارثی است؟ ممکن است که برخی خانواده‎ها دارای خواص ژنتیکی وجود داشته باشد اما هنوز مقاله‎ای برای اثبات این فرضیه که آن را به طور صد درصد اثبات کند وجود ندارد.


زمان بارداری


چپمن می‌گوید: شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد بین زمان تخمک گذاری و زمان لقاح ارتباط وجود دارد و احتمال پسر شدن جنین را افزایش می‌دهد و این نظریه وجود دارد که احتمال زنده ماندن اسپرم پسر در اوایل تخمک گذاری بیشتر است پس هرچه زمان لقاح به زمان تخمک گذاری نزدیکتر باشد شانس پسردار شدن افزایش می‌یابد. (اسپرم‎هایی که کروموزم Y را حمل می‌کنند سریعتر به تخمک می‌رسند اما نمی‌توانند به اندازه کروموزوم‎های X زنده بمانند).


این نظریه نیز همچنان مورد بحث است و مقالاتی در مجله پزشکی نیو انگلند وجود دارد مبنی بر اینکه هیچ اثباتی برای رابطه تعیین جنسیت با زمان مقاربت وجود ندارد.


استرس


یک مطالعه یونانی در سال 2013 نشان داد که دو سال پس از زلزله در زکینث، میزان تولد نوزادان پسر به طرز چشمگیری کاهش یافت. محققان بر این باورند که اسپرم‎های حاوی کروموزوم Y در دوره‎های استرس بالای روانی زنده نمی‌ماند و این استرس ممکن است سطح هورمون‎ها در بدن مادر را نیز تحت تاثیر قرار دهد. 


 

1
0
پاسخ به نظر
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.